Cestou necestou - českou krajinou

 

Výstava je zaměřena na české krajináře, kteří působili v 19. století a
v první polovině 20. století.

Z období romantismu se setkáme na příklad s působivou krajinou Adolfa Kosárka, která zachycuje osamělého poutníka v širé krajině, nad kterou se honí mračna.  Z dalších autorů 19. století zde nalezneme na příklad Augusta Bedřicha Piepenhagena nebo krajinu od Antonína Chitussiho, jenž své malířské vzdělání prohluboval ve Francii, ve společnosti malířů Barbizonské školy, kteří již tvořili přímo v plenéru.

Z žáků proslulé Mařákovy školy nalezneme na výstavě valnou většinu. Ať se jedná o hutným rukopisem malované krajiny Jaroslava Panušky, jenž sídlil v Kochánově u Světlé nad Sázavou a velice rád maloval na Lipnici, nebo o malíře Vysočiny a Českého ráje Františka Kavána. Z dalších spolužáků zde budou vystaveny obrazy Antonína Hudečka, Oty Bubeníčka, Josefa Holuba, Jana Honsy nebo Josef Ullmanna.

Z již zmiňované Vysočiny nesmíme opomenout studenta Antonína Slavíčka, malíře Gustava Macouna, jenž se svým vzorem maloval i v Kameničkách. V okolí Skutče zase tvořil Gustav Porš, jenž proslul svými velkými plátny, které zachycují zimní krajinu. Na výstavě však nalezneme svěžími zelenými odstíny vyvedené Jaro. 

Návštěvníci se také budou moci pokochat plátny mladší malířské generace – na příklad pohledem na Podorlicko v duhových barvách od Vincenta Beneše, vysočinskou vesničku Oldřicha Blažíčka či raritní krajinomalbu člena budou Skupiny 42 Františka Hudečka

 

Výstava potrvá do 27. července. Otevřeno je každou sobotu od 13.00 do 17.00 a kdykoliv po předchozí domluvě na tel. 777 033 639, 607 201 790.

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271