František Matoušek (8. dubna - 27. května 2017)

 

Malíř František Matoušek (1901 - 1961)

Vernisáž výstavy se konala v sobotu 8. dubna 2017 v 15.00 hod. Výstava potrvá do 27. května 2017.

 

František Matoušek náleží k dodnes stále ještě nedoceněným autorům, přestože jeho originální tvorba byla součástí uměleckého zázemí doby první republiky.

 

Narodil se roku 1901 ve Vysokém Mýtě. Po studiích na gymnáziu byl přijat ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze. Ovšem již zde se projevuje jeho svébytnost a silný vlastní úsudek. Nechtěl následovat zažité vzory a toužil objevit svoji vlastní cestu. Studoval na Karlově univerzitě filozofii, pedagogiku a dějiny umění. Hojně cestoval po Evropě.

Ve dvacátých letech se stává členem Devětsilu, poté zkoumá možnosti dadaismu a surrealismu. Ve třicátých letech často pobývá v Paříži. V té době vytváří poetické geometrické kompozice. Vedle nich ale vznikají i obrazy zachycující střípky reality protkané snovými motivy.

Zvrat nastává s příchodem druhé světové války. Hned v roce 1938 Matoušek odjíždí z Paříže a v Praze se pouští do boje o zachování československé samostatnosti. Až na jaře roku 1939, kdy bylo již vše rozhodnuto, se přesouvá zpět do Paříže, poté do Londýna a do New Yorku. Po celou dobu vznikají působivé kresby zachycující válečné utrpení.

Po skončení války se vrací do milované Paříže. S příchodem komunismu do naší země, je ale odtud vypovězen. Návrat do vlasti byl pro Matouška rozpačitým zakončením jeho putování. Stáhl se do ústraní. Tak jak chtěl tvořit, nemohl a několik nevydařených pokusů o socialistický realismus mu jasně ukázalo, že malovat „na příkaz“ je nemožné…

František Matoušek zemřel roku 1961 v Praze. Pozůstalost malíře pak přešla do péče Galerie Vysoké Mýto. V soukromých sbírkách se nachází pouze minimum děl.

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271