Jan Pražan 18. října - 29. listopadu 2011

 

Jan Pražan je rodákem z Hradce Králové. Po absolvování gymnázia se věnoval studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Hořicích obor restaurování kamene. Rok pobýval na univerzitě v Olomouci, kde studoval dějiny umění. Nakonec se přes tuto okliku dostal na to správné místo na Fakultu výtvarných umění v Brně, do ateliéru profesora Martina Mainera, kde bude letošní školní rok absolvovat. Během studia v roce 2008 vycestoval na stáž do Španělska.

 

Nejsilnějším motivem, který autor ve své tvorbě reflektuje, je nepochybně příroda. Vše, co člověk zahlédne, zavnímá může být zvěčněno. Některé z děl zvláště ona starší čerpají z reality ve větší míře na příklad kresebné deníky ze Španělska, Diarios negros nebo kompozice Ryby léčí.
Kromě tématu přírody však postupně sílí ještě jeden zájem, a to o barvu. Barvu jako hmotu, ale i médium, jež má ohromnou moc dokáže působit na člověka, ovlivnit jeho prožívání. Jako by se tvůrčí proces zintenzivnil a veškeré myšlenky se kumulují ve svobodné ruce, která maluje v součinnosti s citem, intuicí. Barvy jsou roztírány do ploch, hněteny, ony jsou tím hlavním tématem a samotné malování není kopie viděného nýbrž samostatná duchovní činnost.

 

  

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271