Josef Brázda 10. dubna - 29. května 2010

 

Co Vás na malování nejvíce těší? ?Především barvy. Na prvním místě stojí určitý pocit, nálada ? ty doopravdy vedou ruku se štětcem. Maluji spontánně, volně ? jen tak lze zachytit jedinečné emoce spojené s určitou chvílí. Na příklad obličeje maluji alla prima - nikdy se jich pak nedotknu. Jindy nechávám svoji malbu postupně vznikat... Ale je pravda, že při první malbě, první realizaci výtvarné myšlenky má člověk nejšťastnější ruku.

Josef Brázda náleží k osobnostem, jejichž život naplňuje láska k umění ? a to v jeho různých podobách. Již od mládí dělil svůj zájem mezi malování a hudbu. Nakonec se rozhodl pro studium hry na lesní roh. Jako vynikající hornista byl členem Státní Filharmonie Brno, orchestru Národního divadla v Praze, orchestru Královské opery v Kodani a členem Pražského komorního orchestru bez dirigenta. V posledních dvaceti letech působí v řadě prestižních evropských barokních souborů. Zároveň v současné době vyučuje na Základní umělecké škole v Říčanech. Zde též vede soubor Collegium pro starou hudbu 17. a 18. století.
Autor ve svých obrazech pojednává témata, s nimiž je hluboce spjat ? ať se jedná o náměty čerpající z barokní hudby, jezdectví, reflexi krajiny, příběhy staré literatury či portréty nejbližších. Pracuje rozvolněným rukopisem, jehož neklidné stopy modelují v zářivých barvách finální podobu. Tímto se též určitým způsobem začleňuje do okruhu expresionistické malby, jež jej hluboce zaujala - zvláště díky setkáním s malířem Janem Bauchem. Avšak je zajímavé při soustředěném vnímání pláten zjistit, že malířské prostředky typické pro díla expresionismu zde v celku vytvářejí svět toužící po kráse a harmonii.

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271