Vladimír Brunton

 

Fotografie a tradiční japonské umění

Výstava fotografa Vladimíra Bruntona a jeho japonských kolegů
Shozo Kaiedy, Yasuko Kano, Yoko Satomi, Hiromi Ogumy a Masami Sakany.

 

Vladimír Brunton působí v Čechách i ve světě již řadu let jako renomovaný fotograf. Patrně největší proslulost si získal díky svým neopakovatelným portrétům. Neopakovatelným proto, že se jednak snaží zachytit vnitřní kouzlo každé fotografované osobnosti, jednak proto, že se nespokojil pouze s klasickým „cvaknutím“ spouště. Velice rád fotí tradičním způsobem, kdy snímek je pak vyvoláván na plátno, a to pomocí jeho originální emulze. Následně jsou velkoformátové fotografie autorem ručně upravovány. Takto vznikly na příklad portréty Miloše Formana, Květy Fialové nebo Václava Havla a dalších.

Ovšem chuť experimentovat a objevovat nové možnosti fotografie přivedly Vladimíra Bruntona do Japonska. Zjistil, že krása fotografií vynikne ještě lépe než na plátně na kvalitním papíru – a tím je bezesporu papír washi, jež je v Japonsku považován za součást kulturního dědictví. Produkuje se zde již více než 1200 let, přičemž jeho výrobu zvládají pouze opravdoví mistři oboru po několikaletém sbírání zkušeností.

Vznikl tak cyklus fotografií na washi papíru, kde se autor zaměřil na zachycení krásy ženského těla. Zároveň s ním budou vystavovat i japonští umělci, kteří taktéž jako hlavní médium svých výtvarných prací využívají papír washi – vytvářejí kaligrafie (také v kombinaci s fotografií) nebo různé umělecké objekty. 

 

Vernisáž se konala v sobotu 3. srpna v 15.00 hod. v kostele sv. Jakuba na Metličanech.

Hudební doprovod: Eva Kulichová - klavír, Vojtěch Línek - příčná flétna

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271