Jaroslav Klát

 

Výstavní síň Biskupského paláce, Hradec Králové

14. února - 31. března 2013

Otevírací doba: Po-Pá 9.00 – 17.00 hod. 

 

  

Výstava uspořádaná k 110. výročí narození malíře Jaroslava Kláta staršího Vám představuje výběr z jeho celoživotní tvorby – především olejomalby a akvarely. Zároveň se setkáte s tvorbou jeho syna Jaroslava Kláta. Tato kolekce obrazů byla již veřejnosti představena v Praze a Karlových Varech – na místech, kde Jaroslav Klát st. působil. Jsme rádi, že doputovala i do našeho kraje, neboť se jedná o poctu umělci, který zde má jako rodák z Cerekvice nad Loučnou u Litomyšle své kořeny.  

Jaroslav Klát starší bezpochyby náležel k lidem, kteří výtvarné umění milovali „od jak živa“. Za studií na litomyšlském gymnáziu docházel na soukromé hodiny kresby. Po maturitě odchází do Prahy, kde získává úřednické místo. Zároveň se ale s plným nasazením účastní kulturního života prvorepublikové Prahy.

Po válce se mu podařilo vycestovat na roční stipendijní pobyt do Paříže, kde se setkal s díly svých oblíbených autorů. Zanedlouho po návratu byl jako úředník přeložen do Karlových Varů. Zde s energií sobě vlastní pomáhá vytvářet ve vysídlené oblasti nové kulturní zázemí. Nakonec se na počátku 50. let rozhodne nastoupit dráhu profesionálního výtvarníka. Vytváří řadu olejomaleb průmyslové krajiny, ve kterých cítíme ozvuky moderní francouzské malby. Jistě k nejzajímavějšímu okruhu jeho díla náleží cyklus abstraktních kompozic, ve kterých se malíř pustil do experimentů po stopách Jacksona Pollocka.

Jaroslav Klát ml. vyrůstal tedy v prostředí, kde obrazy byly nedílnou součástí dne. Není divu, že i on podlehl kouzlu výtvarného umění. Během studií na Akademii výtvarných umění náležel k jeho učitelům prof. Jan Smetana. V posledním ročníku se mu podařilo vycestovat na stipendijní pobyt do Paříže.

Dosavadní umělecké školení tak vedlo autora především k zaujetí barvou a jejími nekonečnými odstíny. Inspiraci pro svá díla však nalézá v přírodě, v jejích tvarech – na plátnech tak můžeme v nakumulovaných obrazcích objevovat rybí a ptačí těla, obličeje... V případě kompozic výrazného délkového formátu máme zase pocit, že jsme se ocitli v blízkosti šamanů, totemů a barevného hýření masek. Není divu, neboť kraj, který Jaroslavu Klátovi obzvláště učaroval, se nachází v oblasti Antil a navštívil též severní Afriku.   

 

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271