Jiří Ščerbakov

 

V úterý 21. ledna 2014 se ve výstavní síni Biskupského paláce na Velkém náměstí v Hradci Králové konalo zahájení výstavy královéhradeckého malíře Jiřího Ščerbakova.

Jelikož čas plyne závratnou rychlostí, je velice důležité se tu a tam pozastavit a připomenout si výjimečné osbnosti, v našem případě výjímečného tvůrce, jenž stvořil desítky půvabných maleb. Setkáváme se na nich s fantastickými příběhy, ve kterých autor rozvíjel své zážitky, myšlenky... Velmi rád maloval zákoutí Hradce, která mu byla blízká, jako rodnou Třebeš, Labe u "Železňáku" nebo dvorek svého ateliéru. Při pozornějším sledování obrazů objevujeme další motivy, které nám o malíři prozrazují více - byl milovníkem květin (nikdy na stole ve váze nesměly chybět), neobešel by se bez svého věrného psího přítele  a velice pečlivě studoval knihy - dějiny, příběhy osobností. Jeho velkou vášní bylo též cestování. Navštívil Španělsko, Francii a Paříž, cestoval do Německa a Rakouska.

 

Jiří Ščerbakov (12. 12. 1926 – 24. 9. 2007)

Malíř, grafik

Studoval na Střední odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou a v letech 1948- 1953 na VŠUP v Praze v ateliéru prof. Emila Filly a prof. J. Nováka. Po absolutoriu se zabýval především grafickou tvorbou. Kromě volné tvorby se věnoval se politické grafice, úpravě knih a knižní ilustraci, návrhům plakátů či tvorbě pro dobový tisk.

 

Vyhledávání

Kontakt

Galerie u sv. Jakuba, z.s. otevřeno je každou SOBOTU
od 13.00 do 17.00 hod.
od 13. dubna do 30. září a kdykoliv po předchozí domluvě
+420 606 171 271